amerika gazete haberleri haberler
Popüler BilimTeknoloji

Yapay Zeka AI Müziğe Dayalı Tahmin Yapabilir Mi?

Müzik, filmde vazgeçilmez bir unsurdur; atmosferi ve filmin ruh halini yansıtır, izleyicinin duygusal tepkilerini yönlendirir ve izleyicinin filme karşı yorumunu önemli ölçüde etkiler. Profesör Shrikanth Narayanan liderliğindeki USC Vite Mühendislik Okulu’ndaki araştırma ekibi, müziğin sinematik türler üzerindeki etkisini incelediler. Çalışma, geliştirilen yapay zekanın film müziğinden, o filmin türünü tahmin edip edemeyeceğini belirlemeyi amaçladı.

Narayanan ve ekibinin çalışması, bir bilgisayarın yalnızca film müziğine dayanan bir filmin türünü tahmin edip edemeyeceğini görmek için bir filmde kullanılan müziğe derin öğrenme modellerini uyguladılar ve uygulanan modellerin, bir filmin türünü makine öğrenimini kullanarak doğru bir şekilde sınıflandırabildiler. Filmlerin müzikal özelliklerinin film türü hakkında olan yorumumuzun güçlü göstergesi olabileceği fikrini buldular. Narayanan ve ekibinin çalışması, bir bilgisayarın yalnızca film müziğine dayanan bir filmin türünü tahmin edip edemeyeceğini görmek için bir filmde kullanılan müziğe derin öğrenme modellerini uygulayan ilk çalışma oldu.

Araştırma ekibi, yaptıkları çalışmada, 2014 ve 2019 yılları arasında yayınlanan 110 popüler filmden oluşan bir veri setini inceledi. Her filmi aksiyon, komedi, drama, korku, romantizm veya bilim olarak etiketlemek için İnternet Film Veritabanında (IMDb) listelenen tür sınıflandırmasını kullandılar. Her filmin müziğinden ve notalarından tını, armoni, melodi, ritim ve ton gibi işitsel bilgileri çıkaran bir öğrenme ağı uyguladılar. Bu ağ, bu müzikal özellikleri analiz etmek için makine öğrenimini kullandı ve her filmin türünü yalnızca bu özelliklere dayalı olarak doğru bir şekilde sınıflandırabildiğini kanıtladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama