amerika gazete haberleri haberler
Donanım

Yapay Zekâ Tabanlı Görme Testi Geliştirildi

Imperial College London ve University College London tarafından yürütülen bir çalışmada, yapay zekâ (AI) tabanlı göz testi ile körlüğe dönüşebilecek olan coğrafik atrofi hastalığının tespit edilebileceği belirlendi. Araştırmacılar apoptoz tespiti olarak bilinen retina görüntüleme teknolojisini (DARC) kullanarak klinik çalışmalarını gerçekleştirdiler. Çalışma, 113 hasta üzerinde test edildi ve yapay zekânın bu hastalığın belirtilerini gösteren göz alanlarını tanımlayabildiği tespit edildi.

Erken teşhisin çok önemli ve oldukça zor olduğu bu hastalıkta, yapay zekâ ile yapılan bu tarama testinin ciddi boyutlardaki görme kaybını önleyebilecek veya hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilecek göz enjeksiyonları ve ilaçları gibi potansiyel tedavilerin geliştirilmesine de yardımcı olacağı umuluyor.

Araştırmacılar, DARC teknolojisinin bir hastanın coğrafik atrofi geliştirme riski altında olup olmadığını tahmin etmek için kullanıldığı ilk çalışma olduğunu belirtirken, bu teknolojinin ilerleyen zamanlarda gözlükçülerde de tarama testi olarak kullanılabileceğini ifade ettiler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama