amerika gazete haberleri haberler
Popüler Bilim

YARA ENFEKSİYONU TEDAVİSİNDE ELEKTRİK KULLANILABİLECEK

Bakteriyel biyofilmlerin tedavisinde elektrik kullanan yeni bir sargı bezinin tasarlandığı haber verilmektedir. Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacılarının, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarla savaşabilecek yeni bir yöntem geliştirdikleri belirtilmektedir.

Söz konusu tedavide elektrikten faydalanıldığı ve elde edilen sonuçların pozitif olduğu ifade edilmektedir. Kendi elektriğini üretebilen bir bakteri türü olan “bakteriyel biyofilm”lerin, yaraların üzerinde ya da ameliyat sonrası enfeksiyonlarda ortaya çıktığı bildirilmektedir. Ürettiği elektrik sayesinde iletişim kuran bakterinin tedavisinin ise oldukça zor olduğu belirtilmektedir. Ulusal Sağlık Kurumları verilerine göre bakteri marifetiyle meydana gelen enfeksiyonların %80’i bu fenotip (genetik ve çevresel etkenlerin yarattığı özelliklerin canlının dış görünüşündeki yansıması) sebebiyle oluştuğu bildirilmektedir. Yeni bulunan tedavi yönteminde ise antibiyotiklerin yerine elektrokimyasal olarak 1 voltluk elektrik üretebilen sargı bezlerinin kullanılmasının hedeflendiği belirtilmektedir.

Vücut salgılarıyla tepkimeye girildiğinde üretilen elektriğin hastalar tarafından hissedilmeyeceği, ancak biyofilmle savaşta yeterli olacağı belirtilmektedir. Farklı ilaç tedavileri ile birleştiğinde ise söz konusu yöntemin daha da etkili olacağı belirtilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama