amerika gazete haberleri haberler
Haberler

YARI İLETKEN SEKTÖRÜNDE YAŞANANLAR

2019 yılı ilk çeyrek döneminde (2019.1Ç) gerçekleşen yarı iletken satışlarının geçmiş yıla oranla düşüş içinde olduğu vurgulanmaktadır. Son aylarda yarı iletken sektörünün genelinde yaşanan düşüşler, Yarı iletken Sanayi Birliği tarafından 2019 yılı ilk çeyrek dönem satış rakamları gösterilerek ortaya konmaktadır. Birlik 2019.1Ç için küresel yarı iletken satışlarını 96,8 milyar $ olarak ifade etmiş olup bu 2018.4Ç’ye kıyasla %15,5 düşüş yaşandığı anlamına gelmektedir. 2019.1Ç’ye ilişkin bu rakam aynı zamanda bir önceki yılın aynı dönemine oranla %13 düşüş olduğu anlamına gelmektedir.

2019 Mart’ındaki küresel satış ise 32,3 milyar $ olarak belirtilmiş ve bu rakam Şubat satışlarının %1,8 aşağısında olup, 2018 Mart’ındaki satışların %13 altındadır. Yarı iletken satışlarına ilişkin ilgili veriler Dünya Yarı iletken Ticaret İstatistikleri Örgütü tarafından derlenmekte ve üçer aylık hareketli ortalamayı içermektedir. Yukarıda belirtilen hususlara ilişkin olarak; Yarı iletken Sanayi Birliği Başkanı, bu durumun konjonktürel eğilim ve küresel piyasaların mevcut durumuyla alakalı olduğunu belirtmiştir.

Örneğin, yarı iletkenlerin kullanıldığı entegre devre satışlarında düşüşler yaşandı. Veri merkezleri ve akıllı telefon üreticilerinin yarı iletken teknolojisine dayanan ürünlere olan taleplerindeki düşüşler de yarı iletken sektöründeki satışlarda azalmaya sebep oldu. RAM ve NAND türü bellek alımlarında ciddi azalmalar oldu. Bu durum grafik işlemci satışlarını da olumsuz etkiledi. Coğrafi olarak, Şubat’a oranla yarı iletken Mart satışları sadece Çin’de %1,3 yükseliş gösterdi. Japonya, Amerika ve tüm Asya Pasifik ülkelerinde ise düşüş yaşandı. Yarı iletken Mart satışları 2018 Mart’ıyla karşılaştırıldığında ise tüm piyasalarda düşüş yaşandığı gözlemlenmiştir. Aşağıdaki tabloda ilgili dönemlere ilişkin belirtilen piyasalardaki satış rakamları (milyar $) ve satışlardaki değişim oranları (%) olarak ifade edilmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama