amerika gazete haberleri haberler
Popüler Bilim

YARI İLETKEN ÜZERİNE YENİ ÜRÜNLER KEŞFEDİLİYOR

Haberde, Berlin’deki Humboldt Üniversitesi bilim insanlarının keşfettiği bir yarı iletken malzemeye değinilmektedir. Normalde yalıtkan malzeme özelliği gösteren yarı iletkenler; ısı, ışık ve elektriksel etkiye maruz kaldığında iletken özellik göstermektedir. Çünkü bu etkiler altında, yarı iletken malzemedeki elektronlar valans bandından (atom çekirdeği dış halkasından) iletim bandına geçmektedir.

Elektronik cihazlar yarı iletkenlerin bu özelliklerini kullanarak çalışmaktadır. Bir yarı iletkenin, direk veya dolaylı bant aralığına sahip olması optik özelliklerini belirlemektedir. Bu durum yarı iletkenin optoelektronik uygulamalar için kullanılmasını belirleyen en büyük etkenlerden biridir. Silikon içerikli yarı iletkenlere benzer şekilde, bazı organik malzemeler optoelektronik uygulamalarında kullanılabilmektedir. Habere konu olan Humboldt Üniversitesi bilim insanları, karbon-nitrür ailesinden yeni bir organik yarı iletken malzeme üretmiştir.

Triazin temelli grafit karbon nitrür (TGCN) adlı bu malzeme sadece karbon ve nitrojen atomları içermektedir. Bu malzemeyi oluşturan karbon ve nitrojen atomları grafen maddesini andıran altıgen petekler şeklinde gözükmektedir. İki boyutlu kristal yapısıyla TGCN düşey iletimi, yüzeysel iletiminden yaklaşık 65 kat fazladır. TGCN malzemesi, 1,7 elektron volt bant boşluğuyla optoelektronik uygulamalarında kullanılmaya aday bir malzeme olarak görülmektedir. Üretilen bu malzeme üzerine deneysel çalışmalar mikroskobik ve makroskobik ölçekte devam etmektedir. TGCN organik yarı iletken malzemesinin, silikon gibi inorganik yarı iletkenlerin yerini alabileceği düşünülmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama