amerika gazete haberleri haberler
Popüler Bilim

YARI İLETKENLERDEKİ FERROMANYETİZMA VE TEKNOLOJİDE KULLANILMASI

Amerika’daki bilim adamlarının yeni bir katman ferromanyetik yarı iletken keşfettiğine değinilmektedir. Bu nadir malzemenin yeni nesil elektronik teknolojiler için büyük umut vaat edeceği düşünülmektedir. İsminden de anlaşılacağı üzere, yarı İletkenler; tam bir iletken ve tam bir yalıtkan malzeme değildir. İletkenlik özellikleri bu ikisi arasında değişen bir şekilde gerçekleşmektedir.

Ender görünen yarı iletkenler, yalıtkanlığa daha çok eğilimi olan yarı iletkenlerdir. Yarı iletken malzemelerde ferro manyetizmanın yeni keşfi, çoğunlukla krom temelli bileşikler ile sınırlıdır. Fakat yukarıda belirtilen keşifte araştırmacılar ferro manyetizmayı, bir vanadyum iyot yarı iletkeninde keşfettiler. Bilinen bir malzeme olan vanadyum iyotun yarı iletkenlerde oluşturacağı etkiye kimse tarafından dikkat edilmemişti. Bu yeni malzemenin, elektronik teknolojilerinde kullanışlı olacağı ve olumlu etkiler oluşturacağı düşünülmektedir.

Bu yeni malzemeye ait özellikler; manyetik alanın değişmesiyle veya daha kompleks araçlarla, manyetizmayı etkileyerek akımın yarı iletkene doğru şekillenmesine sebep vermektedir. Bu esnada ufak miktarda başka maddeler ilave ederek bir miktar taşınan akım kontrol edilebilmektedir. Yarı iletken teknolojisine yönelik çalışmalar devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama