amerika gazete haberleri haberler
Yazılım

Yazılıma kaç yaşında başlanılmalı? Hangi yazılım dilini öğrenmeliyim?

Sosyal medya üzerinden en çok aldığımız sorulardan bir tanesini bu gün yanıtlamak istiyorum. Sürekli teknik makale paylaşmak yerine insanlarımızın en çok merak ettiği ve en başta yapılacak yönlendirmelerin ne kadar önemli olduğunu bildiğimiz için bu şekilde bir açıklama yapmayı uygun gördük.

Yazılıma kaç yaşında başlanılmalı?

Bu soruyu insanlar genelde geç mi kaldım, yoksa erken mi davranıyorum diye kıyaslama yapmak için sorarlar. Peki gerçekten yazılıma kaç yaşında başlanılmalı? Türkiye’de 2 çeşit insan grubunu görüyorum. Birincisi, lisede ders çalışmaktan başka bir şey yapmamış, ders konusunda başarılı, kaliteli bir üniversitede bilgisayar mühendisliği kazanan, 4 yıl sonra mühendis olacak kişiler. Bilgisayar mühendisliği mezunu birisi olarak bu konuyu sizinle paylaşıyorum. Hatta şöyle, yazacağım konu 2 farklı başlıkta toplanıyor. Her ikisinde de bulunduğum için, daha detaylı bir değerlendirme yapabiliyor olacağım. 1 satır kod yazmadan, 4 sene sonra mühendislik diploması almak? Mantıklı geliyor mu size? Bu durum kişiden kişiye göre değişiyor. Genelde mühendisliklerin ilk 2 yılında yine tek satır kod yazmazsınız, genelde inkılap, matematik, fizik vs. gibi dersler olduğundan ÖSS’yi kazanan insanın çok zorlanmadan bir 2 sene geçirmesi olarak değerlendirilebilir bu süreç. Tam olarak da öyle aslında. Son 2 senede de uygulama dersleri, veritabanı dersleri sadece GÖSTERİLİYOR. Gösteriliyor deme sebebim, gerçekten dersler çok detaylı bir şekilde anlatılıyor ve işleniyor. Fakat sizin o dersten alacağınız anlatılanın ne kadarı? Ben derste dinlediğimin tamamını anladım diyen insan varsa gerçekten tebrik etmek istiyorum. Bİr derste anlatılanların %30 oranında anlaşıldığı aşikar. Uygulama derslerinde ise yapılan uygulamanın %65-70 oranında anlaşıldığını görüyoruz. Biraz detaya girdik fakat buradan tekrar yaş konusuna bağlamak istiyorum. Üniversite mezunu olduktan sonra sektöre girip, yazılım ile alakalı terimleri “ya ben bunları okuldan hatırlıyor gibiyim” demek bence yanlış..

Gerçekten yazılım konusunda kendini geliştirecek insanlar varsa, liseye ilk başladığı yıllarda bir yandan da yazılım konusunda araştırmalara başlamalı. Bu da 15 yaş civarına tekabül ediyor. Ben yazılım konusunda araştırma yapmaya başladığımda 13-14 yaşındaydım. 15 yaşında ise profesyonel olarak para karşılığında ufak tefek kodlar satmaya başlamıştım. Bilgisayar mühendisliği bitirmiş, yüksek lisans yapmış birisi olarak 15-19 yaş arasında kendi araştırmalarımla edindiğim deneyimlerin sadece edebiyat kısımlarını gördüm diyebililirim. Burada şu soru sorulabilir, mühendislik gereksiz mi? Kesinlikle hayır. Fakat yazılım konusu, diğer konulardan biraz farklı olduğu için başlangıç yaşının erken olması gerektiğinden bahsediyoruz. Mühendislik, mühendisçe bakış, olayları mühendis gözü ile inceleme konusuna geldiğimizde kesinlikle mühendisliğe ihtiyaç var. Fakat, ben diplomayı aldığımda bana sihirli bir değnek dokunacak ve ben mükemmel bir yazılımcı olacağım düşüncesi kesinlikle yanlış! Mühendislik size her konu hakkında başlangıç seviyesinde bilgi verir. Mikroişlemci dersi alırsınız 1 sene. Mikro işlemci nedir? Neler yapılabilir görürsünüz. Gerçek hayatta işlem yapacağınız zaman temel bilgilerin üzerine sizin bir şeyler koyarak kendinizi geliştirmeniz gerekmekte. Tabiri caiz ise, mühendislik temeli atar, geri kalan katları sizin çıkmanızı bekler!

Önemli olan iyi şöförlük mü? Araba türü mü?

Galeriye götürüp araba satmak isteyen insana galericinin, “abicim ben bu arabayı kullanmayı bilmiyorum alamam” dediğini duydunuz mu? Tabiki hayır. Araba kullanmayı iyi bilen birisine hangi arabayı verirseniz verin, her türlü arabayı kısa bir alışma süreci sonrasında kullanabilir. Otomatik vites hiç kullanmadın mı? 1-2 dakika zorlanırsın fakat sonra alışır, kullanmaya başlarsın. Düz vites hiç kullanmadın mı? Düz vitese de bir şekilde alışır ve kullanırsın sorun yaşamazsın. Bunun konumuzla ne alakası var? Bizim C# veya Java programcısı olmamız mı önemli olan? Yoksa yazılım mantığını çok iyi öğrenmek mi? Bu örneği Daron’dan dinlemiştim. Üniversite’den mezun olduğunuzda veya sektöre girdiğinize karşınıza her zaman aynı araba çıkmayabilir. Önemli olan sizin şoförlük konusundaki deneyiminiz! Asp.NET tarafında çok iyi ve çok tecrübelisiniz. Bir şirkete girdiğinizde tamamen masaüstü programlama yapılıyorsa, o şirket için bir hiç misiniz? Tabiki hayır. Eğer kendinizi iyi yetiştirmişseniz, bir kaç hafta alışma süreci yaşadıktan sonra o alanda da kendinizi yetiştirerek bir kaç ay içinde projeye destek verecek konuma gelmeniz mümkündür.

Hangi yazılım dilinde ilerlemeliyim?

Asıl konumuza dönecek olursak, hangi dilde ilerlemeliyiz? Öncelikle eğer yazılımcı olmak istiyorsanız, yazılım geliştirmek istiyorsanız kesinlikle ilk adımınız çok iyi bir ingilizce olmalıdır. Aldığınız hataları, yapmak istediklerinizi araştırmak için size ingilizce çok büyük kaynak ve arşiv oluşturmaktadır. JAVA alanında mı veya Microsoft platformlarında mı ilerlemek istiyorsunuz? Onu araştırarak, hangisinde ilerleyeceğinizi düşünüyorsanız kendinizi dinleyerek buna karar vermelisiniz. Yapılan örnek uygulamaları inceleyin. Kod stillerine bakın. Java bana daha uygun geliyor kendimi burada rahat ederim diyorsanız, bu alanda ilerleyip iş bulacağım diyorsanız o alanda ilerlemenizde fayda var. Biz devlet üzerinde yaptığımız çoğu projeyi de Microsoft tabanında yaptığımız için biz genelde C# konusunu tavsiye ediyoruz. Burası size ve yapacağınız işe kalmış.

Siz iyi şoför olmaya bakın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama