amerika gazete haberleri haberler
HaberlerKripto Paralar

Yeni FATF Seyahat Kuralı Gereksinimlerinin Uygulanmasına İlişkin Bir Güncelleme

Eylül ayında, muhtemelen kripto topluluğunda bugüne kadarki en büyük gelişmelerden birine değindik – FATF’nin yeni “seyahat kurallarını” uygulaması (kripto işlemlerinde yer alan kullanıcılarla ilgili olarak toplamda daha fazla sayıda kişisel tanımlanabilir bilgilerin (PII) sağlanması için yeni gereksinimler) FATF’nin 39 üye ülkesinin her birinde bulunan 1000 ABD Doları/EUR’dan fazla) ve Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcılarının (VASP’ler – örneğin, CoinBase) artık bu bilgileri yönetim organı tarafından kayıt altında saklaması gerekmektedir. Bu, teknoloji sınırlamaları nedeniyle daha önce aktif olarak kullanılamayan PII alışverişi nedeniyle, günümüzde kripto dünyasında önemli bir düğme sorunudur – şimdi hasat edilip VASP’ler arasında paylaşılmaktadır.

Birçok borsanın, Haziran 2020’nin ilk uyum tarihini başarıyla karşılamada ciddi engellerle karşı karşıya olduğu ortaya çıktı. Bu, üye ülkelerdeki bazı borsaların uyumsuzluk nedeniyle bazı madeni paraları zaten listeden çıkarmasına neden oldu. FinCEN’in yeni düzenlemeler şekillenmeye başladıkça daha güçlü olduğu ve Amerika’daki yeni önlemlere uyum için sessizce daha fazla baskı yaptığı görüldü. Bunun bir nedeni, CipherTrace tarafından yayınlanan ve şu anda yalnızca ABD’nin şu anda her yıl bilmeden yaklaşık 2 milyar dolarlık kripto işlemi gerçekleştirdiğini açıklayan Q3 2019 Kara Para Aklamayı Önleme (AML) raporuydu. Bu nedenle, ABD bankacılık sistemi içinde kara para aklamanın etkileri şimdiden çok büyük. Blok zinciri, çok fazla yeniden mühendislik yapılmadan değiştirilemeyeceğinden,

Şu anda üzerinde çalışılan olası bir çözüm, NetKi tarafından geliştirilen TransactID’dir. Bu, aslında 2016’dan beri var olan, ancak yeni FATF gereksinimleriyle uyumluluğu artırmak için işlemlerde ihtiyaç duyulan PII verilerini daha da entegre etmek için son güncellemelerden geçen mevcut bir dijital para birimi tanımlama çözümüdür. İleriye dönük olarak, her cüzdan, kendisi ile TransactID hizmeti arasında kendi güvenilir bağlantısına sahip olacak ve bu asla gerçek blok zincirinin bir parçası olmayacak. Çalışma şekli teoride basittir: İlk transfer talebi yapıldıktan sonra (cüzdan adresi yerine harici bir URL aracılığıyla), alıcı VASP, PII verilerinin aslında kaynak borsada saklandığını ve TransactID aracılığıyla doğru olduğunu doğrular. protokol. Bu, aktarımı başlatan cüzdanla ilgili olarak gönderilen dijital bir sertifika aracılığıyla yapılır, ve ayrıca VASP’yi başlatmakla ilgili bir sertifika. TransactID’nin kendisi hiçbir zaman herhangi bir PII verisi depolamaz, ancak VASP’lerin, verilerin doğru ve kabul edilebilir olduğundan emin olur. Bu, değiş tokuşlar arasında PII verilerinin iletilmesine izin veren, böylece değiş tokuşlar arasında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlayan ve bu arada güvenlik risklerini azaltan değiştirilmiş bir SSL protokolü kullanılarak gerçekleştirilir. TransactID ayrıca, kullandığı protokolün kendisi tescilli olduğu için, diğer kurulum ve lisanslama maliyetlerine ek olarak, borsalara cüzdan başına yaklaşık 1 ABD Doları civarında küçük kullanıcı ücretleri uygulayacaktır. Bu, değiş tokuşlar arasında PII verilerinin iletilmesine izin veren, böylece değiş tokuşlar arasında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlayan ve bu arada güvenlik risklerini azaltan değiştirilmiş bir SSL protokolü kullanılarak gerçekleştirilir. TransactID ayrıca, kullandığı protokolün kendisi tescilli olduğu için, diğer kurulum ve lisanslama maliyetlerine ek olarak, borsalara cüzdan başına yaklaşık 1 ABD Doları civarında küçük kullanıcı ücretleri uygulayacaktır. Bu, değiş tokuşlar arasında PII verilerinin iletilmesine izin veren, böylece değiş tokuşlar arasında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlayan ve bu arada güvenlik risklerini azaltan değiştirilmiş bir SSL protokolü kullanılarak gerçekleştirilir. TransactID ayrıca, kullandığı protokolün kendisi tescilli olduğu için, diğer kurulum ve lisanslama maliyetlerine ek olarak, borsalara cüzdan başına yaklaşık 1 ABD Doları civarında küçük kullanıcı ücretleri uygulayacaktır.

CipherTrace tarafından Shyft ile birlikte tasarlanan daha yeni, açık kaynaklı bir çözüm, Travel Rule Information Sharing Architecture veya TRISA adı verilen yeni bir protokoldür. TRISA için eylem yöntemi biraz farklıdır. Tüm VASP’lerin evrensel olarak kullanmayı kabul etmesi gereken (ve ayrıca blok zinciri içinde daha fazla kendi kendini yönetmeyi teşvik edecek) merkezi olmayan bir Sertifika Yetkilisi (CA) kaydı kullanacak. (Bu, kullandığı protokol nedeniyle mevcut bir Bitcoin standardı olan BIP 75’e (NetKi’nin tasarımına da yardımcı oldu) dayalı olması nedeniyle TransactID uygulamasında mevcut değildir.) CA, VASP’lerden gelen açık anahtar bilgilerini depolayacak ve bu da daha sonra aşağıdakilere izin verecektir. birbirleri arasındaki iletişim. İşlemlerin TransactID gibi benzersiz bir URL üzerinden başlatılıp başlatılmayacağı henüz bilinmiyor. teknoloji çok yeni olduğu için – ancak TLS 1.3’ü (SSL’nin daha güncel ve güvenli bir sürümü) kullandığı düşünüldüğünde, varsayılabilir. Ayrıca, PII veri iletim süreci bir şekilde azaltılmıştır. Verilerin var olduğu yalnızca, CA’nın bir değiş tokuşta diğer VASP’den bir imza isteği yayınlaması ve ardından her iki VASP arasındaki kullanıcı kimliklerinin karmalarının değiştirilmesiyle kanıtlanabilir. TRISA’nın açık kaynak olması nedeniyle, ilk kurulum maliyetleri söz konusu değildir. Bu durumda, her bir VASP’ın tüm ilk uygulama ve devam eden bakımla ilgilenmesi gerekecektir. Gerçekleşecek olan muhtemelen küçük genel giderler, büyük olasılıkla aktif kullanıcı yatırımlarından finanse edilecektir. Verilerin var olduğu yalnızca, CA’nın bir değiş tokuşta diğer VASP’den bir imza isteği yayınlaması ve ardından her iki VASP arasındaki kullanıcı kimliklerinin karmalarının değiştirilmesiyle kanıtlanabilir. TRISA’nın açık kaynak olması nedeniyle, ilk kurulum maliyetleri söz konusu değildir. Bu durumda, her bir VASP’ın tüm ilk uygulama ve devam eden bakımla ilgilenmesi gerekecektir. Gerçekleşecek olan muhtemelen küçük genel giderler, büyük olasılıkla aktif kullanıcı yatırımlarından finanse edilecektir. Verilerin var olduğu yalnızca, CA’nın bir değiş tokuşta diğer VASP’den bir imza talebi yayınlaması ve ardından her iki VASP arasındaki kullanıcı kimliklerinin karmalarının değiştirilmesiyle kanıtlanabilir. TRISA’nın açık kaynak olması nedeniyle, ilk kurulum maliyetleri söz konusu değildir. Bu durumda, her bir VASP’ın tüm ilk uygulama ve devam eden bakımla ilgilenmesi gerekecektir. Gerçekleşecek olan muhtemelen küçük genel giderler, büyük olasılıkla aktif kullanıcı yatırımlarından finanse edilecektir.

Bu noktada kesinlikle sindirilmesi gereken çok şey var – ancak şimdi, dijital varlıkların bütünlüğünü ve blok zincirinin kendisini süreç boyunca korurken, bu işi yapmak için madeni paralar ve borsalar arasında silahlanma yarışı gerçek. Kripto paranın şu anda revaçta olduğu görünen vahşi batı döneminin, bu yeni önlemler nedeniyle işlemlerin daha az anonim hale gelmesiyle kapanıp kapanmayacağını yakında zaman gösterecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama