amerika gazete haberleri haberler
İnceleme

YENİ GELİŞTİRİLEN KATOT KAPLAMA, LİTYUM BATARYALARIN ÖZELLİKLERİNİ YÜKSELTİYOR

Amerika’daki Argonne Ulusal Laboratuvarında çalışan bilim insanlarının geliştirdiği, lityum iyon bataryaları daha güvenli ve daha iletken yapan, katot kaplamasına değinilmektedir. Bilim insanları bu kaplamayı elde etmek için oksitlenmeyi tetikleyen kimyasal buhar biriktirme tekniğinden faydalanmıştır. Batarya üreticileri; bir taraftan bataryanın sürekliliğini ve güvenliğini sağlamaya çalışırken diğer taraftan batarya katodunun, elektriksel ve iyoniksel olarak iletkenliğini sağlamak için çaba göstermektedirler.

Argonne Ulusal Laboratuvarı batarya uzmanına göre; yeni geliştirilen katot kaplama, batarya üreticilerinin çalışmalarına ve başka konulara kesin çözüm bulacaktır. Araştırmacılar bu doğrultuda, PEDOT olarak adlandırılan sülfür içerikli polimerle kapsüllenen Nikel-Manganez-Kobalt (NMK) katodunu elde etti. Bilim insanlarına göre bu maddedeki polimer; batarya yüklendiğinde ve boşaldığında (şarj edildiğinde ve enerjisi tükendiğinde), batarya elektrolitinden koruma tabakalı katot sağlıyor. Pedot kaplama, fazladan koruma tabakası ekleyerek, katot parçacıklarının içerisine nüfuz edebilmektedir. Bu, sıradan batarya kaplamalarının iş görmesinin aksine bir durumdur.

Günümüzdeki çoğu kaplamalar mikron ölçekli bataryaların sadece dış 8 yüzeyini koruyor ama iç tarafı çatlamaya maruz bırakıyor. Ayrıca, Pedot kaplamanın batarya ve elektrolit arasındaki kimyasal reaksiyonu engellediği söylenmektedir. Bununla beraber Pedot kaplama, bataryanın görevini yerine getirmesi için gerekli lityum iyonların ve elektronların taşınmasına izin vermektedir. Bu kaplama bataryanın katodunu etkisiz hale getirecek bir reaksiyonu engellemektedir.

Yüksek voltajda NMK katot malzemelerin bozulmasında/kalitesinin azalmasındaki en büyük etken katot malzemeden oksijen ayrışması veya oksijen salınmasıdır. Yeni keşfedilen Pedot kaplama bu durumu engelleyebilmektedir. Pedot kaplama, batarya yüklenirken oksijenin serbest kalmasını engelleyebilir. Bu durum, batarya için yapısal süreklilik ve kalitesinin artması demektir. Araştırmacılar bu bataryaların enerji çıktılarını arttırarak yüksek voltajlarda çalışabileceğini veya daha uzun yaşam süresine sahip olabileceğini belirtmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama