amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

Yeni Performans Kıyaslaması: Bir Kuantum Bilgisayarının Gücünü Ölçmek Artık Daha Hızlı ve Daha Doğru Bir Şekilde

Sandia Ulusal Laboratuarlarındaki bilim adamları, performans kıyaslaması için yeni bir ölçüt icat etti.

Kuantum bilgisayarın sporda en iyi draft seçimiyle ortak noktası nedir? Her ikisi de yetenek avcılarından büyük ilgi gördü. Bazı görevleri süper bilgisayarlardan daha hızlı gerçekleştirebilen deneysel makineler olan kuantum bilgisayarlar, tıpkı genç sporcular gibi, bir gün oyunun kurallarını değiştiren bir teknoloji haline gelme potansiyelleri açısından sürekli olarak değerlendirilir.

Şimdi, bilim adamı-keşifler, potansiyel bir teknolojinin gerçekçi görevleri yerine getirme yeteneğini derecelendirerek gerçek potansiyelini ve sınırlarını ortaya çıkaran ilk araçlarına sahipler.

Sandia Ulusal Laboratuvarlarında tasarlanan yeni bir tür kıyaslama testi, bir kuantum işlemcinin belirli bir programı hatasız çalıştırma olasılığının ne kadar olduğunu tahmin ediyor.

Nature Physics’te bugün (20 Aralık 2021) yayınlanan sözde ayna devresi yöntemi, geleneksel testlerden daha hızlı ve daha doğrudur ve bilim adamlarının dünyanın ilk pratik kuantum bilgisayarına yol açması en muhtemel teknolojileri geliştirmelerine yardımcı olur. tıp, kimya, fizik, tarım ve ulusal güvenlik araştırmalarını büyük ölçüde hızlandırabilir.

Şimdiye kadar, bilim adamları rastgele operasyonların engelli parkurlarındaki performansı ölçüyorlardı.

Ancak yeni araştırmaya göre, geleneksel kıyaslama testleri birçok kuantum hesaplama hatasını hafife alıyor. Bu, bir kuantum makinesinin ne kadar güçlü veya kullanışlı olduğuna dair gerçekçi olmayan beklentilere yol açabilir. Aynalı devreler, kağıda göre daha doğru bir test yöntemi sunar.

Bir ayna devresi, bir dizi hesaplama gerçekleştiren ve sonra onu tersine çeviren bir bilgisayar rutinidir.

Sandia’nın Kuantum Performans Laboratuvarı’nın bir üyesi olan bilgisayar bilimcisi Timothy Proctor, “Performansı ölçmek için yalnızca rastgele, düzensiz programları kullanmak kuantum hesaplama topluluğunda standart bir uygulamadır ve sonuçlarımız bunun iyi bir şey olmadığını gösteriyor” dedi. araştırmaya katıldı.

Yeni test yöntemi aynı zamanda zamandan da tasarruf sağlıyor ve bu da araştırmacıların giderek karmaşıklaşan makineleri değerlendirmelerine yardımcı oluyor. Çoğu kıyaslama testi, bir kuantum makinesinde ve geleneksel bir bilgisayarda aynı talimat setini çalıştırarak hataları kontrol eder. Hata yoksa, sonuçlar eşleşmelidir.

Bununla birlikte, kuantum bilgisayarlar belirli hesaplamaları geleneksel bilgisayarlardan çok daha hızlı gerçekleştirdiğinden, araştırmacılar normal bilgisayarların bitmesini beklemek için uzun zaman harcayabilirler.

Bununla birlikte, bir ayna devresinde, çıkış her zaman girişle aynı veya kasıtlı bir değişiklik olmalıdır. Böylece bilim adamları beklemek yerine kuantum bilgisayarın sonucunu hemen kontrol edebilirler.

Araştırma, Enerji Bakanlığı Bilim Ofisi ve Sandia’nın Laboratuvar Yönlendirmeli Araştırma ve Geliştirme programı tarafından finanse edildi. Sandia, Enerji Bakanlığı ulusal kuantum araştırma merkezi olan Quantum Systems Accelerator’ın önde gelen üyesidir.

Yeni yöntem, geleneksel performans derecelendirmelerindeki kusurları ortaya koyuyor
Proctor ve meslektaşları, rastgele testlerin, hataların bileşik etkilerini gözden kaçırdığını veya hafife aldığını buldu. Bir hata eklendiğinde, program ilerledikçe daha da kötüleşir, tıpkı oyun devam ederken olması gereken yerden giderek daha fazla uzaklaşan yanlış rotayı izleyen geniş bir alıcı gibi.

Sandia, işlevsel programları taklit ederek, nihai sonuçların genellikle rastgele testlerin gösterdiğinden daha büyük tutarsızlıklara sahip olduğunu buldu.

Proctor, “Kıyaslama deneylerimiz, mevcut kuantum bilgisayarların performansının yapılandırılmış programlarda daha önce bilinenden çok daha değişken olduğunu ortaya çıkardı” dedi.

Ayna devresi yöntemi aynı zamanda bilim adamlarına mevcut kuantum bilgisayarların nasıl geliştirilebileceği konusunda daha fazla fikir verir.

Proctor, “Metodumuzu mevcut kuantum bilgisayarlara uygulayarak, bu belirli cihazların maruz kaldığı hatalar hakkında çok şey öğrenebildik – çünkü farklı türde hatalar farklı programları farklı bir miktarda etkiler” dedi. “Bu etkilerin çok kübitli işlemcilerde ilk kez gözlemlenmesi. Metodumuz, bu hata etkilerini geniş ölçekte araştırmak için ilk araçtır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama