amerika gazete haberleri haberler
Haberler

YÜKSEK ISI GEÇİRGENLİĞİNE SAHİP MALZEMELER VE TEKNOLOJİDE ISI İLETİMİNİN KULLANILMASI

Bristol Üniversitesi araştırmacılarının yüksek ısı geçirgenliğine sahip yeni bir malzemeyi duyurduklarına değinilmektedir. Araştırmacıların keşfettiği yüksek ısı geçirgenliğine sahip yeni malzeme, cep telefonları, radar ve elektrikli arabalar da dahil olmak üzere elektronik aletlerde kullanılabilecektir. Yüksek ısı geçirgenliğine sahip bu yeni malzeme ile daha güvenli ve daha etkili elektronik aletlerin üretimi gerçekleştirilebilecektir. Profesör Martin KUBALL tarafından yönetilen ekip, Boron Nitrürün ultra saf halini üretmiştir.

Bu malzemenin ısıl geçirgenlik katsayısı 550 W/mk’lık değere sahip olabilmektedir. Bu bakırın ısıl geçirgenliğinin 2 katına denk gelmektedir. Çoğu yarı iletken elektronik aletler kullanıldığı zaman ısınmaktadır. Elektronik alet ne kadar ısınırsa o kadar çok yıpranmaktadır. Buna bağlı olarak da elektronik cihazın performansı düşmektedir. Bundan dolayıdır ki, gereksiz ısıyı elektronik cihazdan uzaklaştıracak yüksek ısıl geçirgenliğe sahip malzeme kullanımı büyük önem arz etmektedir.

Boron Nitrür’ün saflaştırılmış hali yüksek ısıl geçirgenliği sağlayabilmektedir. Profesör Martin KUBALL bir sonraki hedeflerinin; Boron Nitrür’ün ultra saf halinin, elektronik araç yapımında kullanımı ve yarı iletken malzemelere entegrasyonu olduğunu belirtmiştir. Boron Nitrür’ün kullanımıyla yüksek performanslı ve yüksek enerji verimliliğine sahip elektronik aletler üretilebilecektir. Ayrıca, cep telefonlarında, elektrikli ulaşım araçlarında performans ve güvenlik artacaktır. Bundan dolayı keşfedilen bu malzemenin elektronikte kullanılması, sağlayacağı faydalar açısından önem arz etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama