amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

Zakros nerede? Zakros tarihi nedir? Zakros’un önemi nedir? Zakros kazısı ve uygarlığı!

İdeal dağlarla çevrili korunaklı körfezinde yer alan, Zakros güneydoğu bölgesi (ya da Kato Zakros) Girit , dördüncü büyük oldu Minos sonra yerleşim Knossos , Phaistos’un ve Malia . Antik adı kaybolmuştur ve şimdiki adı en yakın yerel kasabadan gelmektedir. Neolitik çağlardan beri yerleşim olan yerleşim, en büyük etkisini saray dönemi c. MÖ 2000 – c. MÖ 1450. Saray (muhtemelen patlamasıyla tahrip edildi Thera bu tarih çok tartışmalı olsa da, volkan) ve c terk etti. 1450 BCE, çevredeki yerleşim yeri de terk edildi. C. MÖ 1330.

Saha ilk kez 1901’de İngiliz Atina Okulu’ndan D. Hogarth tarafından ve bir kez daha 1961’den itibaren, Ephor of Cretan Antiquities, N. Platon’un gözetiminde kazıldı. Kazılar, birçok tipik Minos mimari özelliğini sergileyen büyük bir saray kompleksi ve çevresindeki yerleşimi keşfetti. Bunlar arasında büyük bir orta avlu (30x12m), ikincil avlular, sütunlar, ışık kuyuları, anıtsal basamaklı bir giriş, lustral havzaları (batık odalar), depolama dergileri, arşiv odaları, ikinci kata çıkan merdivenler ve büyük kaldırım taşlı ve kırmızı asfalt döşeme bulunmaktadır. alçı boşluklar. Bazı odalar da freskle kaplıydıKnossos’takilere benzer (ancak miktar olarak daha az), spiralleri, çift eksenleri ve kutsama boğa boynuzlarını tasvir eder. Zakros bölgesine özgü, büyük dairesel bir sarnıçtır (5 m çapında), aşağıya inen yedi basamaklı ve orijinal olarak sütunlarla çevrili. Saray kompleksi etrafındaki geniş yerleşimde ilginç ve benzersiz bir buluntu, muhtemelen metalurji için kullanılan dört egzoz kanalına sahip büyük bir fırın.

500’den fazla büyük saklama kavanozunun ( pithoi ), 50’den fazla ince taş vazo, mühür ve Lineer A tabletinin, fildişi ve bronz külçelerin miktarlarının , ince libasyon vazolarının ve ritonun varlığı, diğer Minos kasabalarında olduğu gibi, sarayın sadece yerel olarak değil, Yunanistan anakarasındaki Kiklad adaları, Mısır ve Mora ile ticaret bağlantıları olan müreffeh bir idari ve ticari merkez . Dikkat çeken diğer arkeolojik buluntular arasında ince altın takılar, Deniz tarzı seramikler ve bir boğa başı ve oyulmuş kase gibi altın nesneler sayılabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama