amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

Zakutu kimdir? Zakutu hayatı ve tarihi! Zakutu’nun önemi nedir?

Zakutu (c. 701-c.668 BCE) Naqia Kral bir eşi Akkad adıydı Sennacherib’e ait Asur 705-681 M.Ö. arasında hüküm süren,. Sennacherib’in kraliçesi olmasa da, onun yerine geçecek bir oğlu olan Esarhaddon’u doğurdu . Oğlunun ölümünden sonra Kraliçe olarak hüküm sürdü ve halefi Kral Asurbanipal’in büyükannesi oldu . Naqia-Zakutu hakkındaki yazılar esas olarak Esarhaddon döneminden geliyor ve belirsizlikten büyüklüğe yükselen güçlü ve zeki bir kadına dair kanıtlar veriyor.

Naqia-Zakutu’nun, Sargon II yönetiminde veliaht prens olduğu MÖ 713 yılında Sennacherib ile ilişkilendirildiği bilinmektedir . Sennacherib’in eşleriyle birlikte en az on bir (muhtemelen daha fazla) oğlu olacaktı ve bunlar arasında Esarhaddon en küçüğüydü. Zakutu, soylu bir kadın değil, yalnızca bir ‘ saray kadını’ olarak kabul edildiğinden, ağabeyler oğlunu pek dikkate almıyor gibi görünüyor. Sennacherib’in en sevdiği oğlu ve seçilmiş varisi Ashur -nadin-shumi, Babil’in hükümdarlığına atandı.MÖ 695 civarında Elamitler (Asur’un düşmanları) tarafından kaçırıldığı. Muhtemelen onu kaçıranlar tarafından öldürüldü c. MÖ 694 ve Sennacherib’in varis olarak onun yerine bir oğul seçmesi gerekiyordu. Sennacherib askeri kampanyalarla meşguldü ve ardından projeler inşa ediyordu ve sanki halefiyle ilgili kararını vermek için zaman harcamış görünüyor. Kendisinden sonra kimin yönetmeye en uygun olduğunu görmek için oğullarını değerlendiriyor olması mümkündür.

MÖ 683’te Sennacherib’in yerine en küçük oğlunu seçmesi Esarhaddon’un ağabeyleri için hoş olmayan bir sürpriz olurdu. Bazı bilim adamları kararın arkasında Zakutu’nun manevrasının olduğunu iddia ediyorlar, ancak bu itiraz edildi. Kardeşler seçimine büyük bir istisna yaptılar ve hayatından korkan Zakutu, Esarhaddon’u eskiden Mitanni olarak bilinen bölgede bir yere saklanmaya gönderdi . Sennacherib’in oğullarından ikisi, muhtemelen Babil şehrini yok etme ve büyük tanrı Marduk’un heykelini taşımadaki kutsallığına saygısı nedeniyle , ancak muhtemelen sadece tahtı elde etmek için kralı öldürdü . Esarhaddon daha sonra sürgünden geri çağrıldı, muhtemelen Zakutu tarafından altı haftalık bir iç savaşta kardeşlerini yendi.ve tahta geçti. Daha sonra kardeşinin ailelerini ve ortaklarını idam ettirdi. Esarhaddon Mısır’da seferler sırasında öldüğünde MÖ 681’den 669’a kadar hüküm sürdü . Taht daha sonra oğlu Asurbanipal’e (MÖ 685-627, M.Ö. 668-627’de hüküm sürdü) geçti ve diğer başarılarının yanı sıra Ninova’daki ünlü kütüphaneyi kuran Yeni Asur İmparatorluğu’nun son kralı oldu .

Zakutu, Esarhaddon döneminde sarayda etkileyici bir yer tuttu, ‘Kraliçe’ unvanını taşıyordu, Asur olmasa da (‘Naqia’ Aramice veya İbranice kökenliydi) ve hiçbir zaman kraliçe olmamasına rağmen mektuplar hazırlıyordu ve ileri gelenleri alıyordu. Senacherib (Esarhaddon’un halefi seçilmesinden sonra, o ‘veliaht prensin annesi’ olarak biliniyordu). Önemli konulardaki mektuplar ona “Kralın annesine, lordum” olarak hitap edildi ve “Kralın annesine selamlar lordum. Tanrılar Ashur, Shamash”ve Marduk, kralı sağlığımı koruyor. Elimizdeki meseleyi anlatmadan önce, kralın annesinin iyiliğini kararlaştırsınlar. “Lordum. Tarihçi Wolfram von Soden, Zakutu’nun mahkemede devam eden önemini şöyle anlatıyor:” Sennacherib’in Suriye doğumlu karısı Naqiya-Zakutu, hala önemli bir yere sahipti. torunu Asurbanipal’in saltanatının ilk yıllarında nüfuz sahibi oldu ve kraliyet yetkilileri tarafından korkuluyordu “(67).

MÖ 669’da Esarhaddon’un ölümünden hemen önce ya da hemen sonra Zakutu, Asurbanipal’in halefiyetini güvence altına almak için MÖ 670 veya 668’de Naqia-Zakutu Sadakat Antlaşması’nı yayınladı ve mahkemenin ve ülkenin torununu meşru hükümdarları olarak tanımasını emretti. Antlaşma kısmen şu şekildedir:

“Kraliçe Zakutu’nun en sevdiği torunu Asurbanipal ile ilgili olarak tüm ulusla imzaladığı bu anlaşmada yer alan hiç kimse, asurbanipal lordunuz Asurbanipal’e karşı isyan etmeyecek ya da kalbinizde çirkin bir plan ya da kötü bir komplo tasavvur edip sözlere dökmeyecektir. Lord Asurbanipal, ya da Asur Kralı efendiniz Asurbanipal’in öldürülmesi için başka bir plan yapın. Ashur, Sin, Shamash ve Ishtar bu antlaşmayı ihlal edenlere tanıklık etsin ve lanetlesin.”

Antlaşma, şu anda Zakutu’yu açıkça Kraliçe olarak tanımlıyor ve böyle bir kararname çıkarabileceği gerçeği, torununun kral olarak halefiyetini sağlamak için yeterli güç ve destekten yararlandığını gösteriyor. Bir arazi satın alma sözleşmesinden, Abirami adında bir kız kardeşi olduğu biliniyor, ancak Zakutu’nun hayatının diğer küçük kişisel ayrıntıları gün ışığına çıktı. Doğum ve ölüm tarihleri ​​bile bilinmiyor; yine de bu iki büyük Mezopotamya kralının hükümdarlıkları üzerindeki etkisi önemliydi. Mahkemedeki iktidar konumuna tam olarak nasıl yükselebildiği, bölgedeki gelecekteki arkeolojik buluntuları bekliyor olabilir, ancak şu anda, Neo’nun en önemli iki kralının yükselişinde etkili olduğu en azından açık. -Assyrian Empire .

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama